Jaana Seppänen : Iltapäivä : esseitä kohtalosta ja ikävän hetkistä

As low as €4.00
In stock
Only %1 left
SKU
P-ILTA-05FEBE
See all options

Vasta iltapäivällä voi tulla tietoiseksi kaaresta, jota aurinko on taivaalla tekemässä.Jaana Seppänen kuljeskelee fatalistina Ouagadougoussa ja misantrooppina Roomassa. Vaieten hän odottaa Oostendessa nousuvettä.

Toisessa esseekokoelmassaan Seppänen pohtii tarkkaan ja raadolliseen tyyliinsä ikävystymisen, kommunikaation ja väärinymmärrysten teemoja ja peilaa niitä mm. Krzysztof Kieslowskin, Michael Haneken, T.S. Eliotin, Michel Houellebecqin, Pier Paolo Pasolinin ja Imre Kerteszin teoksiin. Kohtalo on tumma sävy, joka värjää näkökentän laidat, matalataajuinen jyminä, jonka voi tarkasti kuuntelemalla erottaa maailman hälyn takaa. Tähän mielentilaan, iltapäivään, Seppänen kutsuu lukijansa.

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

More Information
Categories
AuthorJaana Seppänen
TitleIltapäivä : esseitä kohtalosta ja ikävän hetkistä
☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja