Jukka Rautio : Näsijärvi

As low as €27.50
In stock
Only %1 left
SKU
P-NASI-77C784
See all options

Näsijärvi on elämänlähde. Siitä ovat varhaisimpia todisteita sen kallioista löytyvät fossiilit, hiilipussit kahden miljardin vuoden takaa. Nykyään järvi elää ihmisten kautta. Joillekin se antaa leivän, toisille se on virkistyksen lähde. Kun järvi syysmyrskyssä näyttää voimansa, huomaa ihminenkin vähäisyytensä sen rinnalla. Ihminen ei ole pystynyt valtaamaan järveä, vaikka hallitseekin sitä varsin pitkälle.

Tämä kirja kertoo Näsijärvestä ja sen ihmisistä. Kirja on lähdeteos miltei kaikesta Näsijärveen liittyvästä ja samalla taideteos sekä kunnianosoitus upealle vesistölle. Sen on tarkoitus kulua käsissä ja antaa niin perustietoa järvellä kulkevalle kuin vinkkejä järveen vasta tutustuvalle. Kokeneellekin järven koluajalle se antaa uusia näkökulmia järveen. Näsijärvi ei nuku milloinkaan, tämä kirja hengittää järven mukana.

Näsijärvi-kirjassa on n. 350 valokuvaa, joita on kuvattu usean vuoden aikana kaikkina vuodenaikoina. Se esittää Näsijärven sellaisena kuin se näyttäytyy järveltä. Kirjan reitti alkaa Tampereelta ja päättyy Virroille. Sen varrelta löytyy kirjaan painettuna historiaa, luontoa, erilaisia lintuja, kalastusta, kalapaikkoja, tunnettuja ja tuntemattomampia ihmisiä, satamia, laivoja, matkailukohteita, tapahtumia ja ankkurointipaikkoja. Kirjan tekstit ovat lyhennettyinä englanniksi.

Teos on tietokirja, lähdeteos, kuvakirja ja lahjakirja.

Kirjan kuvan on kuvannut valokuvaaja Jukka Rautio ja tekstit on kirjoittanut toimittaja Lasse Tuorila. Graafisen suunnittelun on tehnyt Jussi Kiiskilä.

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja