Juri Nummelin : Muurahaisesta Muksikseen

21.90 €
Only %1 left
SKU
K-0071590
New

Neuvostoliitto oli yksi elokuvan suurvaltoja, jossa tehtiin myös paljon laadukasta animaatiota, niin lapsille kuin aikuisillekin: Uusi Gulliver, Lumikuningatar, Krokotiili Gena, Satujen satu, Aamiainen ruohikolla... Kokeellisten elokuvien rinnalla nähtiin myös suorasukaista propagandaa, jolla peiteltiin maan omia ongelmia.

Juri Nummelin käy kirjassaan läpi venäläisen ja neuvostoliittolaisen animaatioelokuvan historian tiiviisti ja sujuvasti. Kirjassa esitellään myös tsaarin Venäjän aikaiset animaatiokokeilut sekä venäläinen animaatiotuotanto Neuvostoliiton romahtamisen jälkeen. Omat lukunsa saavat muiden neuvostotasavaltojen animaatiot sekä virolainen animaatio.

Kirja on uudistettu laitos vuonna 2015 ilmestyneestä kirjasta, joka kantoi nimeä Idän ihmeet.

Juri Nummelin (s. 1972) on pitkän linjan animaatioharrastaja, joka on aiemmin julkaissut mm. kirjan Animaatioelokuvan lyhyt historia. Hän on kirjoittanut myös kirjat Valkoinen hehku: johdatus elokuvan historiaan (2004), Elokuvan lyhyt historia (2009) ja Suomalaisen elokuvan lyhyt historia (2022).

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

More Information
Categories
AuthorJuri Nummelin
TitleMuurahaisesta Muksikseen
LocationCentral warehouse Ships within 1-4 business days
SubtitleVenäläisen ja neuvostoliittolaisen animaatioelokuvan historia
PublisherKustantamo Helmivyö
Publication year2022
Published2022
BindingPaperback / softback
Page count100
LanguageFinnish
Product conditionNew
ISBN9789527469095
Height (mm)190
Depth (mm)7
Width (mm)125
Weight (g)122
Tax ClassALV 14 %
Keywordsanimaatio, animaatioelokuva, piirretty elokuva, venäläinen elokuva, neuvostoliittolainen elokuva
☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja