Keijo Korhonen : Mahtimiehistä maan matosiin : ihmisiä matkan varrelta
Loistava kirjoittaja ja tyylitaituri, politiikan älykäs ja armoton ruotija, entinen ulkoministeri, suurlähettiläs, päätoimittaja ja professori Keijo Korhonen tarjoaa ytimekkäät henkilökuvat yli 30 ihmisestä, jotka hän on matkansa varrella tavannut ja joilta hän on jotakin oppinut.
Etiopian viimeisestä keisarista Haile Selassiesta kerjäläiseen Meksikon Acapulcossa, Aleksandr Kerenskistä Ronald Reaganiin, Indira Gandhista Uhtuan mummoon - Korhonen näkee tapaamansa maan mahtajat ja matoset vain ihmisinä, poliittisen ja yhteiskunnallisen ympäristönsä osana sekä oman ainutlaatuisen kulttuurinsa tuotteina, ja kysyy muun muassa, oliko Irakin diktaattori Saddam Hussein pelkästään paha ja miten tulisi arvioida Egyptin sortunutta vahvaa miestä Hosni Mubarakia.
* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.
Categories | |
---|---|
Author | Keijo Korhonen |
Title | Mahtimiehistä maan matosiin : ihmisiä matkan varrelta |
Keywords | muistelmat, diplomaatit, poliittiset johtajat, henkilökuvat |