Pauliina Pulkkinen & Leena Virtanen : Niin pitkä on matka

31.40 €
In stock
Only %1 left
SKU
P-NIIN-EC58E2
See all options

Valaiseva tietokirja suomalaisista adoptioista näyttää muutoksen lasten kohtelussa.

Adoptio on usein lapselle pelastus, mutta se voi olla myös vaikea kohtalo. Huutolaislasten huutokaupoista on kuitenkin tultu kauas. Nykymaailmassa lapsen paras on etusijalla: adoptio on entistä huolellisemmin valvottu tapa perustaa perhe.

Viisas tietokirja käy läpi suomalaisen adoption historiaa ja pohtii myös vaikeimpia eettisiä kysymyksiä. Ääneen pääsevät niin lapset kuin vanhemmatkin. Heille adoptio on ollut matka - monesti konkreettinen matka maasta toiseen, aina pitkä henkinen taivallus, jonka päässä on lapselle koti.

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

More Information
Categories
AuthorPauliina Pulkkinen & Leena Virtanen
Co-authorsCover design or artwork by: Tommi Tukiainen
TitleNiin pitkä on matka
Keywordsadoptio, kansainvälinen adoptio, kotimainen adoptio, adoption historia, perhe, lapsen asema, huutolaislapset, sotalapset, sisällissota, yhteiskunta, lainsäädäntö, etiikka, perhesuhteet, vanhemmuus
☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja