Loading...

Please wait...

Pia Behm & Lasse Pulkkinen : Muikku

29.40 €
Only %1 left
SKU
K-0065952
New

Muikku-kirja kirja kertoo monipuolisesti puhtaiden
suomalaisten järvivesien herkusta, hopeakylkisestä muikusta. Kirjassa käydään läpi muikun historiaa ja sen terveysvaikutuksia sekä opitaan käsittelemään muikkua.

Esimerkiksi muikun fileointi antaa muikun valmistukseen aivan uusia mahdollisuuksia. Kirjan pääpaino on muikun monipuolisessa käytössä. Lukija pääsee nauttimaan eri alueiden perinneherkuista ja useista tähän päivään tuunatuista resepteistä. Kirja paljastaa parhaat
vinkit mm. kalakukon tekemiseen ja muikun säilömiseen. Muikku sukeltaa myös kansainvälisen keittiön tunnelmaan ja luvassa on mm. maukas muikku boquerones, muikkuja korealaisella twistillä ja georgialaisella adjika-kastikkeella maustettuna.

Kirjan kirjoittajat Pia Behm ja Lasse Pulkkinen asuvat Saimaan saaristossa Pihlajaveden rannalla ja ovat tehneet aikaisemmin kolme Saimaa-aiheista kirjaa, joissa myös ruoka on ollut suuressa roolissa. Tämän kirjan myötä tekijät haluavat nostaa kotimaisen muikun arvostusta ja lisätä terveellisen ja herkullisen kalan käyttöä suomalaisten arki- ja juhlapöydissä.

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

More Information
Categories
AuthorPia Behm & Lasse Pulkkinen
TitleMuikku
LocationCentral warehouse Ships within 1-4 business days
PublisherReadme.fi
Publication year2022
Published2022
BindingHardback
Page count232
LanguageFinnish
Product conditionNew
ISBN9789523733695
Height (mm)246
Depth (mm)176
Width (mm)22
Weight (g)726
Tax ClassALV 14 %
Keywordsammattikalastus, elinkeinot, kala (elintarvikkeet), kalaruoat, kalastus, kalateollisuus, muikku, ruoanvalmistus
☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja