Sinikka Nopola & Tiina Nopola : Risto Räppääjä ja villi kone
Rauha Räppääjä uumoilee, että kesästä tulee rauhallinen, sillä Risto istuu päivät pitkät omassa huoneessaan. Hän ei vaadi ruokaa eikä seuraa.
Rauha-täti tilaa valmispizzoja ja sujauttaa niitä ovenraosta Ristolle. Silloin tällöin huoneesta kuuluu "oijoijoi". Rauha uskoo Riston runoilevan, mutta naapurin Nelli Nuudelipää on toista mieltä. Hän suuttuu Ristolle, kun tämä ei huomaa häntä. Nelli odottaa vain pääsevänsä söpön Ville Pyryn konserttiin.
Herra Lindbergin mielestä Risto on muuttunut erakoksi. Syynä ei ole runoilu vaan pelikone, jonka ruudulla ukkelit mäiskivät toisiaan. Kone päätyy herra Lindbergin huostaan, mutta pian hänenkin asunnostaan kuuluu "oijoijoi". Rauha saa Riston ja herra Lindbergin lopulta irti koneen imusta. Risto tekee yllättäen sankariteon, jonka seurauksena hän päätyy räppäämään Ville Pyryn viereen konserttilavalle. Nelli ei usko silmiään, kun Risto räppää: "Hei, Nuudeli, hei, Nuudeli, mä olen sun puudeli." Nelli tunnustaa Ristolle: - Sinä olet yhtä hyvä laulamaan kuin Ville Pyry. - Mutta miksi sinä muutuit niin omituiseksi, kun pelasit sillä koneella? Nelli kysyy. - Se johtui siitä koneesta, vastaa Risto. - Se oli ihan villi.
Sinikka ja Tiina Nopolan lastenkirjoja rakastetaan niin Suomessa kuin ulkomailla.
* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.
Categories | |
---|---|
Author | Sinikka Nopola & Tiina Nopola |
Co-authors | Illustrated by: Aino Havukainen and Sami Toivonen Cover design or artwork by: Aino Havukainen and Sami Toivonen |
Title | Risto Räppääjä ja villi kone |
Keywords | konsertit, riippuvuus, tietokonepelit, väärinkäsitykset |