Tony Campolo : Voimana heikkous : voiko maailman vääryydet oikaista heikkouden voimin?

As low as €12.00
In stock
Only %1 left
SKU
P-VOIM-B727B4
See all options

Monet kristityt miettivät: "Jos meillä vain olisi valta, voisimme muuttaa maailmaa." Heille voisi vastata: "Ihmettelen, miksei Jeesus keksinyt sitä." Jeesus valitsi vaikeimman tien: vallan sijasta hän valitsi uhrautuvaisen rakkauden tien. Opetuslapsina meidän kristittyjen tulisi valita sama tie.

Sosiologian professori Tony Campolo pohtii kirjassaan vallan ja uhrautuvaisen rakkauden periaatetta ja soveltaa sitä eri elämänalueisiin. Hän käsittelee valtapelejä perheessä ja seurakunnassa ja osoittaa, miten helposti molemmissa valitaan valta rakkauden sijasta; seurakunnissa tämä pätee sekä seurakunnan johtajiin että tavallisiin seurakuntalaisiin. Campolo käsittelee samalta pohjalta myös politiikkaa ja sotia. Toisaalta hän osoittaa, miten ne, joilla ei ole valtaa, alistuvat liian helposti voimattomuuteen.

Lopputulos on, että Jeesuksen tie - uhrautuvaisen rakkauden tie - on aina parempi vaihtoehto kuin vallan tie.

Kirja on helppolukuinen ja mielenkiintoisesti kirjoitettu. Elävästä elämästä otetut esimerkit havainnollistavat aihetta hyvin. Jokaisessa luvussa voi kokea ahaa-elämyksiä!

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

More Information
Categories
AuthorTony Campolo
CoauthorsJohanna Hartikainen
TitleVoimana heikkous : voiko maailman vääryydet oikaista heikkouden voimin?
Original titleChoose love, not power
Keywordsvanhempi-lapsisuhde, valta, kristillinen etiikka, vallankäyttö
☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja