Alastair Reynolds : Aurora ja Kellomestari
Modernin avaruusoopperan kuninkaan odotettu romaani jatkaa Prefekti Dreyfus pulassa -sarjaa.
Tom Dreyfus on Panoplyn prefekti, eräänlainen poliisi, ja yksi parhaista. Hänen työmaansa on Yellowstonen planeettaa kiertävä utopistinen yhteiskunta.
Ingvar Tench oli yksi Panoplyn kokeneimmista toimihenkilöistä. Miksi hän käveli yksin ja aseettomana kohti kuolemaansa?
Laittoiko Dreyfus Tenchin tulilinjalle määräämässään tehtävässä? Ja mitä naisen kohtalo kertoo hänelle vihollisesta, jonka hän toivoi olevan lepotilassa?
Aurora ja Kellomestari on tähtikirkas, upea tarina tappavista salaliitoista ja vanhoista vihollisista, jotka kieltäytyvät kuolemasta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Alastair Reynolds |
Teoksen nimi | Aurora ja Kellomestari |
Sijainti | Orimattila Lähetetään seuraavana arkipäivänä |
Kustantaja | Otava |
Painovuosi | 2024 |
Painos | 1 |
Sidonta | Nidottu (pehmeäkantinen) |
Sivumäärä | 420 |
Alkuteos | Machine Vendetta |
Kieli | suomi |
Sarja | Prefekti Dreyfus pulassa |
ISBN | 9789511484349 |
Kunto | Uusi (K5) |
Korkeus (mm) | 210 |
Syvyys (mm) | 128 |
Paksuus (mm) | 38 |
Paino (g) | 556 |
Verokanta | ALV 14 % |
Avainsanat | sota, fantasia, tulevaisuus, tekoäly, salaliitot, scifi, science fiction, valtataistelu, spekulatiivinen fiktio |