Anna Aspirin & Jussi Tuominen : Madonsyömiä aatoksia
Kirjassa on ilkikurisia aforismeja ja toteamuksia mitä erilaisimmista aiheista hammaskivikaudesta koronavilkkuun ja psalmiakkipastilleista Elon Muskiin. Niitä ja humoristisia mielikuvarunoja esittelee piirroshahmo, Jussi Tuomisen lukioaikana päivänvalon nähnyt näsäviisas omenamato Aatos. Yli 400 piirrosta, 27 runoa ja 258 sivua.
Jussi Tuomisen rinnalla etupäässä laulutekstejä riimitellyt tamperelainen nimimerkki Anna Aspirin esittäytyy tässä kirjassa ensi kertaa runoilijana.
Jussi Tuominen on tamperelainen ex-kansakoulunopettaja, mutta teki 40-vuotisen uran TV2:n toimittaja-käsikirjoittajana. Parhaiten tämä miesoletettu tunnettaneen Neil Hardwickin kanssa kirjoittamistaan komedioista Tankki täyteen ja Reinikainen sekä euroviisutekstistään Hengaillaan. Lisäksi hän on kirjoittanut lehtipakinoita sekä suomentanut komedioita ja musikaaleja eri teattereille. Hän on myös ohjannut kolme suomentamaansa Esko Roineen esittämän monologinäytelmän 'Adolf' sekä Päivi Mäkisen monologit 'Kilot irti elämästä' ja 'Saippuasta sairas'. Venla-patsaan elämäntyöstään Tuominen sai vuonna 2009.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Anna Aspirin & Jussi Tuominen |
Teoksen nimi | Madonsyömiä aatoksia |
Avainsanat | ironia ja satiiri, Huumori, Aforismit, Satiiri, runous |