Ladataan...

Ole hyvä ja odota...

Harald Olausen : Eri mieltä olemisen oikeus

31,00 €
Vain %1 jäljellä
SKU
K-0089078
Uusi

”Harald on kirjoittanut monta hirveän hienoa kirjaa, kuten hänen lukijakuntansa tietää, ja tämä kirja on yksi niistä. Jos Suomessa vielä olisi tilaa kulttuurikritiikille, Harald olisi kansakunnan kaapin päällä. Mutta onneksi hän sentään viitsii ja vaivautuu laittamaan rakkautensa paperille ja kansiin meidän muiden ihmeteltäväksi.”-professori Timo Airaksinen.

Tämä on toimittaja ja kirjailija Harald Olausenin 30. kirja. Hän toimi vuosina 2018-2022 professori Timo Airaksisen johtaman suomalaiset arvot kriisissä kirja- ja tutkimusprojektin tuottajana sekä kirjallisena agenttina kirjoittaen itse kuusi esseekirjaa ja kuusi proosakirjaa sekä toimi Airaksisen suositun Himon ilot – ajatuksia seksistä ja seksuaalisuudesta -kirjan takapiruna.

Olausen tunnetaan osuvista ja kriittisistä kirjoituksistaan niin eri medioissa kuin kirjoissaankin. Aiheet ovat laajoja liikkuen laidasta laitaan. Olausen on eri mieltä lähes kaikesta ja perustelee kunnoilla miksi. Eri mieltä olemisen oikeutus on yksi tärkeä sivistysyhteiskunnan mitta. Ihmisillä on ja pitää voida olla erilaisia mielipiteitä, muuten demokratia ei toimi. Mutta miten on kun mediat ovat täynnä samanlaisia mielipiteitä? Olausenin mielipiteet eivät ole. Lue miksi.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHarald Olausen
Teoksen nimiEri mieltä olemisen oikeus
SijaintiKeskusvarasto Lähetetään 1-4 arkipäivässä
KustantajaKulttuuriklubi
Painovuosi2025
Julkaistu2025
SidontaNidottu (pehmeäkantinen)
Sivumäärä367
Kielisuomi
KuntoUusi
ISBN9789526668949
Korkeus (mm)179
Syvyys (mm)110
Paksuus (mm)30
Paino (g)268
VerokantaALV 14 %
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja