Jeremy Stangroom : Einsteinin arvoitus : mieltä kutkuttavia arvoituksia, paradokseja ja pulmia
Arvoitukset, pulmat ja paradoksit ovat aina hämmentäneet ja ilahduttaneet ihmisiä. Ne ovat filosofian historian perusainetta, mutta aina ajankohtaisina kertovat myös siitä, miten päättelykykymme toimii. Einsteinin arvoitus
- esittelee tunnettuja pulmia ja niiden nykysovelluksia
- sisältää monipuolisen joukon erilaisia arvoituksia: yhteensä 29 arvoitusta ja 19 pikakysymystä ratkaisuineen
Mieltä kutkuttavat arvoitukset on esitetty selkeästi. Värikkäästi kuvitetussa kirjassa
- Pohditaan mm. uhkapelurin harhaluuloa ja vieraillaan hotelli Äärettömässä
- Eläydytään vangin ongelmaan ja yritetään valita oikea helmi Bertrandin laatikosta
Hauskasti ajanmukaistettujen arvoitusten ratkaiseminen tempaa mukaansa ja saa hymyilemään arkisen päättelykykymme umpikujille.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Jeremy Stangroom |
Muut tekijät | Veli-Pekka Ketola |
Teoksen nimi | Einsteinin arvoitus : mieltä kutkuttavia arvoituksia, paradokseja ja pulmia |
Alkuteos | Einstein's riddle : riddles, paradoxes, and conundrums to stretch your mind |
Avainsanat | ongelmanratkaisu, arvoitukset, päättely, älykkyyspelit |