Jukka Vesterinen & Esko Järvilä : Pastillin historiaa
Pastilli on ollut mukana satavuotiaan Suomen rakentamisessa niin sodassa kuin rauhassa. Rintamalla jermut imeskelivät Summa-pastilleja. Pax syntyi Pariisin rauhansopimuksen vuonna 1947. Myös urheilun suurteot ovat näkyneet pastillirasioissa, vaikka Paavo Nurmi kielsikin nimensä käytön. Suurien ja pienempien ikäluokkien syntyä on auttanut pastillin raikastama hengitys.
Pectus, Leijona, Pantteri... Pastillilla on tuhansia tarinoita, joista tämä kirja kertoo jokusen. Jukka Vesterisen kirjoittama pastillikirja perustuu Esko Järvilän vuosikymmenien harrastuksen tuloksena
syntyneeseen satojen esineiden kokoelmaan.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Jukka Vesterinen & Esko Järvilä |
Teoksen nimi | Pastillin historiaa |