Katja Kontturi : Ankkalinna - Portti kahden maailman välillä

32,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ANKK-6855D1
Katso kaikki vaihtoehdot

Don Rosan Disney-sarjakuvat ovat ilahduttaneet suomalaisia 1990-luvun alkupuolelta saakka. Yksityiskohtainen piirrosjälki, huumori ja Carl Barksin perinteistä ammentavat seikkailutarinat kuuluvat Rosan sarjakuvien tunnusmerkkeihin.

Rosan sarjakuvissa ankat seikkailevat kadonneissa laaksoissa, menneisyydessä, ulkoavaruudessa ja myyttisissä paikoissa, kuten Kalevalassa. Näiden fantasiamaailmojen lisäksi ankat ovat kuitenkin vierailleet olemassa olevissa valtioissa ja kaupungeissa. Roope Ankka on osallistunut maailmanhistoriallisiin tapahtumiin, seilannut Titanicilla ja tutustunut Yhdysvaltain presidentti Theodore Rooseveltiin.

Tämä tietokirja pohjautuu maailman ensimmäiseen Don Rosan sarjakuvia käsitelleeseen väitöskirjaan. Se analysoi Don Rosan Aku Ankka -sarjakuvien erilaisia fantasiamaailmoja ja Ankkalinnassa tapahtuvia fantastisia ilmiöitä. Samalla se tarkastelee, miten Rosa sekoittaa toisiinsa faktaa ja fiktiota, viittaa kuuluisiin elokuviin tai klassikkokirjallisuuteen ja rikkoo Disney-sarjakuvien vakiintuneita kerrontatapoja.

Katja Kontturi (s. 1983) on yliopistonopettaja, sarjakuvatutkija ja Suomen virallinen Ankkatohtori. Hän väitteli Don Rosan Disney-sarjakuvista filosofian tohtoriksi vuonna 2014. Isona hänestä piti tulla Milla Magia.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKatja Kontturi
Teoksen nimiAnkkalinna - Portti kahden maailman välillä
Avainsanatsarjakuvat, sarjakuvataiteilijat, kirjallisuuden tutkimus, kirjallisuudentutkimus, väitöskirjat, fantasia
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja