Leena Parkkinen : Neiti Steinin keittäjätär

Alkaen 15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-NEIT-998908
Katso kaikki vaihtoehdot

Huikaiseva historiallinen romaani rikoksesta joka erottaa siskokset, rakkaudesta joka asettaa ihmisen palvelemaan toista.

1900-luvun alun Paraisilla kahden siskoksen työpesti kartanon apulaisina päättyy hirvittävään veritekoon.

Parikymmentä vuotta myöhemmin Pariisissa: maailmankuulu Gertrude Stein ja Alice B. Toklas pestaavat kahden naisen talouteensa keittäjättäreksi suomalaisen Margitin, toisen Paraisten tragedian sisaruksista.

Keittäjättären ja palvelijan roolit määrittävät sekä Margitia että Alicea, joka on Steinin rakastettu, kustannustoimittaja, muusa ja konekirjoittaja. Naisten välille syntyy erikoinen luottamus ja jännite. Mutta Margitin synkkä salaisuus ei jätä ketään rauhaan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäLeena Parkkinen
Muut tekijätKannen suunnittelu tai taide: Jussi Karjalainen
Teoksen nimiNeiti Steinin keittäjätär
Avainsanatkaunokirjallisuus, romaanit, historialliset romaanit, Parainen, Pariisi, murha, keittäjät, palvelusväki, homoseksuaalit, lesbot, kirjailijat, kuvataiteilijat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja