Matti Niemivuo : Lain kirjain - Lakitekniikka ja lakikieli

90,70 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LAIN-44E54E
Katso kaikki vaihtoehdot

Lainsäädäntötutkimuksessa itse säädökset ovat jääneet vähälle huomiolle. Tyypillistä on, että säädöksiin kiinnitetään huomiota vain silloin, kun niissä on jotakin vikaa. Harvemmin kysytään: Millaisia ovat hyvät säädökset?

Teoksessa vastataan tähän kysymykseen, ja siinä käsitellään havainnollisella tavalla muun muassa lainsäädäntötermistöä ja -strategiaa, säädösten systematisointia, säädösten ja säännösten rakennetta ja lakikieltä. Kirjassa opastetaan myös, miten hallituksen esityksiä tulisi lukea, ja se sisältää englannin- ja ranskankielisen tiivistelmän suomalaisesta lainvalmistelusta.

Teoksen 2., uudistetussa painoksessa on huomioitu päivitetyt lainlaatimista koskevat ohjeet, ja siihen on lisätty uusia havainnollistavia esimerkkejä säädetyistä laeista. Kirja on tarkoitettu lainvalmistelijoille ja laeista päättäville sekä lainkäyttäjille, kuten hallintoviranomaisille ja tuomioistuinlaitokseen kuuluville, etujärjestöille ja opiskelijoille. Teos on hyödyllistä luettavaa myös suomen kielestä kiinnostuneille.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMatti Niemivuo
Teoksen nimiLain kirjain - Lakitekniikka ja lakikieli
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja