Matti Salminen : Sadan vuoden inhimillisyys : Pelastusarmeija kovaosaisten miesten auttajana
Pelastusarmeija tunnetaan joulupadoistaan, kirpputoreistaan sekä ruoka- ja vaateavustaan. Paljon vähemmän tunnettua on Pelastusarmeijan työ kovaosaisten miesten parissa. Tätä työtä järjestö on tehnyt Suomessa jo 100 vuotta.
Sadan vuoden inhimillisyys kertoo auttajista ja autetuista. Pelastusarmeijan yömajat ja asuntolat - etunenässä Helsingin legendaarinen "Rälläkkä" - ovat majoittaneet tuhansia ja taas tuhansia eri tilanteissa kattoa päänsä päälle kaivanneita miehiä ympäri Suomen. Henkistä ja aineellista apua antaneet pelastusarmeijalaiset eivät ole pitäneet itsestään meteliä, vaikka tämä raskas työ ansaitsisi kaikki kunnianosoitukset, mitä kuvitella saattaa.
Kirja on samalla kurkistus asunnottomien miesten historiaan. Sen lukuisat miestarinat asettavat lukijan miettimään myös omaa suhtautumistaan elämän kolhimiin ihmisiin.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Matti Salminen |
Teoksen nimi | Sadan vuoden inhimillisyys : Pelastusarmeija kovaosaisten miesten auttajana |
Avainsanat | miehet, avustustoiminta, asunnottomuus, asunnottomat |