Palikkateatteria - menetelmäopas puisten palikoiden maailmaan
Kirjan toimittanut nukketeatteritaiteilija Roosa Halme kokoaa menetelmäoppaassa ajatuksiaan ja kokemuksiaan palikkateatterista erilaisten ihmisten parissa kymmenen vuoden ajalta. Kirjassa kuvataiteilija Kai Ruohonen avaa Ihmisenmuotoisen jälleenrakennussarjan ideaa ja taideterapian professori Matthew Bernier ja psykologi, nukketeatteritaiteilija Marja Susi kertovat palikkateatterin mahdollisuuksista mm. terapeuttisuuteen ja vuorovaikutukseen peilaten.
Palikkateatterin keskiössä on tyhjyys. Tyhjyydessään palikka sisältää samalla täyden potentiaalin olla mitä vain. Katsoja on vapaa näkemään, mitä ikinä mieleen juolahtaa. Elävät veistokset syntyvät ja häviävät, muuttavat muotoaan. Uudelleen rakentaminen ja tuhoaminen, jatkuva mahdollisuuksien virta ja katoavaisuus, ovat aina läsnä palikoiden maailmassa.
Nukketeatteritaiteen näyttämöiden ohella puiset palikat ja palikkateatteri ovat avanneet ovia osallistavan taiteen, kulttuurihyvinvoinnin ja taiteen terapeuttisuuden suuntaan. Palikat ovat etsineet muotoaan ja merkityksiään useissa hankkeissa yhteistyössä eri alojen ammattilaisten kanssa, kuten taideterapia, psykologia, toimintaterapia, mielenterveys- ja opetusala, varhaiskasvatus, lastensuojelu ja gerontologia.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Muut tekijät | Toimittanut: Roosa Halme Valokuvat: Jesper Dolgov |
Teoksen nimi | Palikkateatteria - menetelmäopas puisten palikoiden maailmaan |
Avainsanat | Menetelmä, Palikkateatteri, kulttuurihyvinvointi, osallistava taide, visuaalinen ilmaisu |