Ole hyvä ja odota...
Suomessa käydään tällä hetkellä keskustelua moniin eläinten käyttöön liittyvistä kysymyksistä. Koe-eläimet elävät tutkimuslaitoksissa, suljetuissa tiloissa, salassa ihmisten katseilta.
Useat suomalaiset eivät ehkä tiedäkään, että maamme yleisimmät koe-eläimet ovat hiiret, kalat ja rotat. Tai että vuosittain Suomessa suoritetaan 102 575 eläimiin kohdistuvaa toimenpidettä, joita tehdään tutkimus- tai opetustarkoituksessa.
Eläinkokeet Suomessa toimii keskustelunavauksena eläinkokeiden käytänteisiin ja niiden eettisiin kysymyksiin. Se tarjoaa kattavan, helppotajuisen ja asiapohjaltaan vankan tietopaketin koe-eläinten käytöstä, eläinkokeita koskevasta lainsäädännöstä ja niiden vaihtoehdoista. Ajankohtainen teos tarkastelee myös koe-eläinten elämää tutkimuslaitoksissa ja toimenpiteitä, joihin ne tutkimuksissa joutuvat.
Vuonna 2019 tulee kuluneeksi tasan 60 vuotta siitä, kun kirjailijat William Russell ja Rex Burch esittivät 3R:n periaatteet, joiden avulla eläimille koituisi mahdollisimman vähän kärsimystä testeissä. Eläinkokeet Suomessa ilmestyy juhlistamaan näiden periaatteiden merkkivuotta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Paula Hirsjärvi & Marianna Norring & Laura Uotila |
Teoksen nimi | Eläinkokeet Suomessa |
Sijainti | Keskusvarasto Lähetetään 1-4 arkipäivässä |
Kustantaja | Into Kustannus |
Painovuosi | 2019 |
Julkaistu | 2019 |
Sidonta | Nidottu (pehmeäkantinen) |
Tuotemuodon lisätiedot | Liepeelliset pokkarikannet |
Sivumäärä | 234 |
Kieli | suomi |
Kunto | Uusi |
ISBN | 9789523510784 |
Korkeus (mm) | 209 |
Syvyys (mm) | 22 |
Paksuus (mm) | 141 |
Paino (g) | 306 |
Verokanta | ALV 14 % |