Paula Tuomikoski : Pietarilaispakolaisesta piispaksi : arkkipiispa Paavalin (1914-1988) historiallinen elämäkerta, osa I - Vaiheet vuoteen 1955 saakka

15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PIET-E53AFC
Katso kaikki vaihtoehdot

Arkkipiispa Paavali (1914-1988), alkuperäiseltä nimeltään Georgi Guseff, vuonna 1931 tapahtuneen nimen suomalaistamisen jälkeen Yrjö Olmari, on arvostettu ja rakastettu Suomen ortodoksisen kirkon johtaja.

Pietarilaispakolaisesta piispaksi pohjautuu filosofian tohtori Paula Tuomikosken syväluotaavaan perustutkimukseen, jonka hän on tehnyt arkkipiispan tuntemattomaksi jääneiden elämän vaiheiden selvittämiseksi. Se kertoo hämmästyttävän selviytymistarinan, jossa kutoutuvat yhteen vuonna 1914 syntyneen pietarilaispojan ja vuonna 1917 itsenäistyneen Suomen kohtalot.

Pietarilaispakolaisesta piispaksi kuvaa arkkipiispa Paavalin vuosien 1914-1955 traagiset elämänvaiheet ja munkkikutsumuksen ristiriidat mutta myös sen sisäisen hengellisen kehityksen, joka teki isä Paavalista lakkaamattoman rukouksen rukoilijan, kirkkomuusikon, suomentajan ja hengellisen kirjailijan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPaula Tuomikoski
Teoksen nimiPietarilaispakolaisesta piispaksi : arkkipiispa Paavalin (1914-1988) historiallinen elämäkerta, osa I - Vaiheet vuoteen 1955 saakka
Avainsanathistoria, kirkkohistoria, ortodoksinen kirkko, arkkipiispat, ortodoksisuus, uskontohistoria
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja