Pekka Kejonen : Lohen kääntöpiiri : kootut kalakolumnit

8,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LOHE-0C3775
Katso kaikki vaihtoehdot

Tenojoen lohimaisemissa 80- ja 90-lukunsa viettänyt Pekka Kejonen tunnetaan paitsi myhäilevänä runoaforistikkona ja tiukkasanaisena aikalaiskriitikkona myös uutterana jalokalakolumnistina. Urheilukalastus-lehdessä viimeisen vuosikymmenen aikana julkaistut kirjoitukset sisältävät tarkkaan punnittuja novelletteja, kiistakirjoituksia ja moraliteetteja - täysmittaisia kejosnootteja.

Yksinperhostelun filosofisen autuuden ja jokamiehen oikeuksien nimeen vannovalle elämäntapanatiiville ajatus virtaavan veden omistuksesta on yhä luonnoton. Kejonen kantaa huolta lohenpoikasten tulevaisuudesta ja suomii välinekaupan kautta Tenolle oikaisevien etelän kukkopoikien geneettistä riistokalastusviettiä ja markkinahumutettua, alimittaista oheistuotetarjontaa. Lempeämmissä lauseissaan hän suosittelee herrasmieslajin harrastajille sekä ajallaan maksettuja kalastuslupia että alan parasta kirjallisuutta.

Vilppulan sisävesille 2000-luvun alussa sopeutunut Kejonen palaa ajoittain Tenojoen mielenmaisemiinsa ja pohtii: "Jos ihminen kotiutuu kerrostaloon, niin miksei sitten kala huolella hoidettuun akvaarioon."

Lohen kääntöpiiri johdattaa lukijansa saaliskeskeisestä ajattelusta elämyskeskeiseen elämäntapaan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäPekka Kejonen
Teoksen nimiLohen kääntöpiiri : kootut kalakolumnit
Avainsanatkalastus, eräkertomukset, urheilukalastus, virkistyskalastus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja