Pekka Myyry : Nuffield & Leyland
Nuffieldia ja sen seuraajaa Leylandia voidaan hyvällä syyllä kuvailla traktorimaailman aatelisiksi. Tehtaan perustaja William Morris aateloitiin Lordi Nuffieldiksi vuonna 1934. Suomeen Nuffield-traktorit tulivat olympiavuonna 1952. Pian huomattiin, että metsätyömailla ja kaivureiden peruskoneena Nuffield oli se oikea.
Tämä kirja kertoo Nuffield-traktoreiden historian aivan alkuvuosista ja ensimmäisistä prototyypeistä aina Leyland-traktoreihin asti. Mukana on kuvia tehtaan prototyypeistä. Vaikka Nuffieldin valmistus päättyi 55 vuotta sitten, on traktorimerkillä varsin vankka harrastajakunta Suomessa. Vaikka Nuffield-traktorit eivät enää ole päivittäinen näky pelloilla, niiden perintö elää edelleen.
Tämä kirja kutsuu lukijat matkalle menneeseen aikaan, jolloin Nuffield-traktori oli enemmän kuin pelkkä kone. Nuffield-Leyland -traktoreiden historiasta ja tekniikasta kertovan kirjan on kirjoittanut Pekka Myyry.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Pekka Myyry |
Teoksen nimi | Nuffield & Leyland |