Pirjo Tuominen : Sillat yli joen
Satakunta-sarjan toisessa osassa sisällissodan runtelema maa kurkottaa kohti parempaa tulevaisuutta.
Kun Huovin sahalla Satakunnassa vietetään kesällä 1918 kaksoiskihlajaisia, se on kyläläisille toivon merkki. Sisällissodan runtelema maa kurkottaa kohti parempaa tulevaisuutta.
Lindan ja Joelin romanssi on ohi, tehtaanpatruunan tytär ja punavanki rakentavat elämäänsä eri tahoilla. Vappu Knaapi kantaa murhetta lapsistaan, Etti Huovi nauttii liikenaisen urastaan.
1920-luku tuo tullessaan nousukauden, keinottelun, charlestonin rytmit ja polkkatukat, autot, jotka ilmestyvät maaseudunkin teille. Moni elää kuin huumassa, mutta kaksi tragediaa pysähdyttää ihmiset: pörssi romahtaa New Yorkissa ja Tampereella vaipuu aaltoihin Kuru-laiva. Kommunismi ja nouseva fasismi heittävät varjonsa maailman ylle.
Sillat yli joen jatkaa romaanissa Itkevät syvät vedet alkanutta Joelin ja Lindan tarinaa läpi 1920-luvun.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Pirjo Tuominen |
Muut tekijät | Kannen suunnittelu tai taide: Mika Kettunen |
Teoksen nimi | Sillat yli joen |
Avainsanat | arkielämä, aviopuolisot, ihmissuhteet, isät, keinottelu, kuolema, lapuanliike, ongelmat, parisuhde, perhe-elämä, perheet, perinnönjako, rakkaus, sahat, sosiaalinen kerrostuneisuus, sääty-yhteiskunta, talous, torpat, yrittäjät, huittinen, tampere, helsinki, yrittäjät |