Sukupuolistunut väkivalta
Sukupuolella on väliä, kun on kyse väkivallasta. Miehet joutuvat väkivallan uhreiksi useimmiten julkisilla paikoilla, kun taas naisille vaarallisin paikka on koti ja väkivallantekijä on usein oma kumppani. Sukupuoli määrittää tapaamme tarkastella väkivaltaa niin julkisessa keskustelussa, auttamistyön käytännöissä
kuin oikeudellisena kysymyksenä.
Monitieteinen teos tarjoaa välineitä ymmärtää väkivallan syitä ja seurauksia. Aiheita ovat muun muassa väkivaltakokemusten yleisyys, oikeudelliset käytännöt, väkivallan uhrien ja tekijöiden auttamistyö sekä se, miten etnisyys, ikä ja muut erot liittyvät väkivallan sukupuolistuneisuuteen.
Teos on ensimmäinen suomenkielinen yleisteos aiheesta. Se sopii oppikirjaksi oikeus- ja yhteiskuntatieteisiin, sosiaalityöhön ja poliisikoulutukseen sekä ammatilliseksi käsikirjaksi monelle alalle.
Teoksen kirjoittajat ovat eri tieteenalojen johtavia asiantuntijoita useista yliopistoista ja tutkimuslaitoksista.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Muut tekijät | Heini Kainulainen & Päivi Honkatukia ym. |
Muut tekijät | Edited by: Johanna Niemi, Heini Kainulainen and Päivi Honkatukia |
Teoksen nimi | Sukupuolistunut väkivalta |