Tuomas Heikkilä : Lalli

22,20 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LALL-B112A6
Katso kaikki vaihtoehdot

Alussa olivat jää, kirves ja Lalli.

Kansallismurhaaja Lalli saa viimein oman historiansa. Palkitun historioitsijan uusin teos johdattaa suomalaisuuden alkuhämäriin.

Suomen luomiskertomuksen mukaan Lalli surmasi piispa Henrikin Köyliönjärven jäällä 1150-luvulla. Onko tarina kuitenkaan totta? Kuka Lalli oikeastaan oli - ja mitä hänestä tiedämme?

Lalli on elänyt suomalaisten mielissä keskiajalta 2020-luvulle. Häntä on kirottu kylmäverisenä murhaajana ja ihailtu kotiaan puolustaneena kansallissankarina. Lallin kohtaa uskon ja tiedon rajamailla, kansanperinteessä, kulttuurissa, taiteessa ja somessa.

Kansallispahiksen vuosisatainen tarina on kertomus suomalaisuudesta ja sen rakentamisesta - meistä ja muista.

Historiantutkija Tuomas Heikkilä on professori Helsingin yliopistossa ja Suomen Rooman-instituutin Villa Lanten entinen johtaja. Heikkilä tunnetaan keskiaikaisten käsikirjoitusten tutkijana ja monitieteisten tutkimusmenetelmien kehittäjänä. Lallin arvoitus on kiehtonut Heikkilää siitä lähtien, kun hän julkaisi mittavan tutkimuksen pyhästä Henrikistä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTuomas Heikkilä
Muut tekijätKannen suunnittelu tai taide: Emmi Kyytsönen
Teoksen nimiLalli
AvainsanatSuomi, arviointi, henkilökuvat (henkilöhistoria), historiallisuus, historiankirjoitus, historiantutkimus, historiapolitiikka, historiatietoisuus, julkinen keskustelu, kansallinen identiteetti, kertomusperinne, keskiaika, legendat, murha, murhaajat, piispat, representaatio, suomalaisuus, taiteenlajit
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja