Veli-Pekka Toiviainen : Kahden miekan Karjala : historiataustainen kertomus Karjalan asuttamisesta

35,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAHD-FC2F36
Katso kaikki vaihtoehdot

Miten Karjala muodostui vuosisatojen kuluessa kahdeksi Karjalaksi, Laatokan Karjalaksi ja Viipurin Karjalaksi? Miten Karjala asutettiin ja keiden toimesta? Kaksi uskontoa, kaksi valtakuntaa, miekan ja sapelin voimalla, kaksi erilaista maailmaa ja yhteiskuntaa on kuin mosaiikin palaset. Tuliko siitä jonkinlainen kokonaisuus?

Veli-Pekka Toiviainen (s. 1939) on työstänyt viimeisimpään tutkimukseen perustuvan historiataustaisen kertomuksen Karjalan alueen varhaisimmasta asuttamisesta 18001900-lukujen vaihteeseen asti. Erityinen näkökulma avautuu Karjalan lasten viiden sukukunnan seuraamisesta Hiitolan Kokkolanjoen jokisuussa asuvien valtolaisten (Valtola) kylän (Toiviaiset) osalta.

Kahden miekan Karjala on itsenäinen teos, joka kuitenkin samalla muodostaa perustan ja johdannon saman kirjoittajan jo ilmestyneelle Karjala-trilogialle: Rosoisen Suomen kasvatit, Kyl myö selvitää ja Selvittiihä myö sittekii. Trilogia on näin kasvanut neliosaiseksi.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäVeli-Pekka Toiviainen
Teoksen nimiKahden miekan Karjala : historiataustainen kertomus Karjalan asuttamisesta
Avainsanathistoria, asutus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja